Ogrzewanie w domu

Buduje dom i niestety ale mam spory problem z wyborem ogrzewania. Niby to oczywiste bo teraz jest zakaz ogrzewania domu ekogroszkiem i najkorzystniej byłoby ogrzewać prądem ale niestety| na ostatnie rozwiązanie mnie nie stać. Dlatego rozpocznę od początku co może być korzystne a co nie. Apartament mam powierzchni około 16m2 nie jest wielki taki zwykły, piętrowy – 4 sypialnie i 3 łazienki, kuchnia i salon. Dom położony jest z dala o centrum gdyż działki były w tej okolicy tańsze. Niestety teraz jestem na poziomie wyselekcjonowania sposobu ogrzewania i niestety przede mną spory dylemat. Kalkuluję wszystko za i przeciw.

Jaki kocioł wybrać?

Należy zaznaczyć że są dwa rodzaje tzw:

  • kotły jednofunkcyjne, które wytwarzają ciepło na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, ale w niewielkim zakresie mogą również służyć do podgrzewania wody,
  • kotły dwu funkcyjne, które wytwarzają ciepło także na potrzeby instalacji centralnego ogrzewania, jak i w celu ogrzania wody.

Najskuteczniejszym i najlepszym ogrzewaniem jest ogrzewanie na prądem. Jednak oprócz łatwej instalacji i użytkowania, niesie ono za sobą bardzo wysokie koszty eksploatacji. Stanowi to najkosztowniejsze z dostępnych ogrzewań. Oczywiście możemy tu dopasować taryfy do pracy pieca, jednak i tak tegoż rodzaju ogrzanie budynku będzie najkosztowniejsze. Kiedyś w internecie zobaczyłem obrazy, które pracują jak grzejniki. Naprawdę ciekawa sprawa, jednak są one bardzo kosztowne w obsłudze – producent zapewnia że nie tylko są efektywne, lecz również mogą ogrzać dość sporą przestrzeń i jeszcze super się prezentują ozdabiając nasze pomieszczenie. Kolejnym modelem są kotły na paliwa stałe tzn ekogroszek, węgiel, drewno i brykiet. Tego rodzaju piece składają się z paleniska, palnika , wymiennika ciepła, obudowy z konstrukcja nośną, osprzętu i automatyki. Pospolity kocioł na ekogroszek ma tzw podajnik, który jest zasypywany raz na parę dni.

Tego rodzaju ogrzewanie apartamentu należy do tanich jednak bardzo skomplikowanych. Możemy zaprogramować podawanie ekogroszku. Spalony materiał powinno się wybierać raz na parę dni, ogień musi palić się ciągle, więc jeżeli chcemy pojechać gdzieś na wakacje w zimie jest to dosyć duży kłopot, bo ktoś naszym domem musi się interesować i dodawać ekogroszek. Możemy też zaplanować miejsce na magazynowanie paliwa do opału, warto o tym pomyśleć już na etapie budowania mieszkania. Kolejnym sposobem ogrzewania jest piec na gaz. Jest to ogrzewanie o wiele bardziej czyste. W marketach dostępne są piece tradycyjne, kondensacyjne i pulsacyjne. Najkorzystniej korzystnym rozwiązaniem pod względem eksploatacji są kotły pulsacyjne (nawet 40% tańsze w użytkowaniu od tradycyjnego kotła gazowego), ale| za to ich zakup jest znacznie kosztowniejsze. Z kolei piec tradycyjny jest tańszy w zakupie, ale za to najdroższy w obsłudze spośród wymienionych rodzajów kotłów. Wszystko wygląda bardzo dobrze| gdyby mamy gaz w drodze przy naszej działce. Jeżeli nie to musimy zamówić specjalny dystrybutory, który stoi na naszej działce, a spółka uzupełnia go propanem. Wtedy nasze ogrzewanie już nie jest tak atrakcyjne, gdyż stawka za propan jest znacząco większa. Ogrzewanie solarne staje się coraz bardziej rozpowszechnione w naszym kraju. Sama eksploatacja jest jednoznaczna, ale zakup już paneli nie należy do najtańszych. W naszym kraju| możemy strać się o dofinansowanie tego stylu inwestycji. Opinie co do ogrzewania solarmi są podzielone, gdyż sama instalacja pobiera prąd i co jest dość kosztowne. Fotowoltaika – czy warto w nią zainwestować? Tutaj rodzi się dużo pytań, lecz również jak w wypadku solarów możemy zdobyć kasę od państwa. Ja oczywiście zainwestowałem w panele, bo jak dla mnie więcej przemawia za niż przeciw:

Zalety:

  • czyste źródło energii – instalacja nie emituje zabrudzeń, po wykorzystaniu możliwy jest także recykling paneli fotowoltaicznych,
  • ciche – tu nie jest wydawany żaden hałas
  • dostępność czystej energii – światło było i będzie nie musimy martwić się, ze go zabraknie jak w wypadku ekogroszku czy gazu, z którego dostępnością bywa rożnie. A przede wszystkim światło jest bezpłatne. -nadwyżki energii możemy odsprzedać na czym jeszcze zarabiamy.

Wady:

  • Zależy od energii słonecznej – w deszczowe dni energii wytwarzanej jest o wiele mniej.
  • Wysokie koszty początkowe inwestycji
  • Energia dostarczana jest tylko w ciągu|dnia gdy świeci słońce.

Dlatego wybierając ogrzewanie należy przeliczyć ceny inwestycji początkowej oraz późniejszego użytkowania. Ja wyselekcjonowałem ogrzewanie na ekogroszek. Jak dla mnie najbardziej efektywne. Choć może dlatego że posiadam niewielki apartament. Moi przyjaciele ogrzewają ekogroszkiem dom ma 220 m2 i jest dość wysoki. Cena ogrzewania w ich przypadku to około 5 tysięcy złotych. W moim będzie około 6 tysięcy ale posiadam mniejszy dom. I dodatkowo fotowoltaika myślę że jako naturalny dom sprawdzi się. Zobaczymy jak będzie w przyszłości to rozwiązanie się sprawdzało, bo na papierze wszystko można wyliczyć i narysować. Coraz częściej wiele miast proponuje pieniądze za wymianę starego kotła na nowoczesny. Dotyczy to często zmiany ogrzewania brudnego tzn ekogroszku na gaz lub prąd. Owszem taka usługa wystarcza na zmianę nowego pieca i nowoczesną instalację, jednak nikt nie mów o kosztach powiązanych z samy|jednym ogrzewaniem, które w poszczególnych przypadkach mogą drastycznie wzrosnąć. Każdy kto buduje dom powinien sam| podjąć decyzję czym potrzebuje ogrzewać swój dom. Można zawsze poradzi się spółki, która przygotuje nam początkową kalkulację. Musimy pamiętać także, aby wybierać firmowe piece, na jakie udzielana jest gwarancja, ponieważ w razie awarii musimy mieć gdzie się udać. Bowiem w zimie długo bez ogrzewania budynku nie poradzimy sobie.