Jak skutecznie bronić własny dom przed włamaniem. Innowacyjne podejście do zabezpieczenia w Polsce a na świecie.

Sprawdzona ochrona naszego mieszkania przed kradzieżą to niezmiernie istotna rzecz. Wiemy jakie problemy może Zrobić nam złodziej nie tylko ukraść wartościowe przedmioty, ale także zniszczyć nasze mieszkanie. Istnieje szereg możliwości ochronny przed kradzieżą jak rolety antywłamaniowe, drzwi z dobrymi zabezpieczeniami jednak czy to jest przeszkodą dla złodzieja na pewno opóźni jego włamanie do mieszkania natomiast nie uchroni nas przed włamaniem. Więc warto zastanowić się nad montażem dobrego systemu alarmowego. System alarmowy można też połączyć z systemem inteligentnego domu, zawsze stanowi to stanowi o wiele wartościowsze dodatkowo również nie każdego z nas na nie stać. Na samym początku należy poznać jak taki alarm funkcjonuje, abyśmy umieli go zamontować ale czy samemu czy powierzymy to spółce to już później. Alarm to przede wszystkim centrala alarmowa. To do niej prowadzą wszelakie przewody – połączenia to centrala zbiera sygnały o intruzie, a potem przekazuje wiadomości do firmy ochroniarskiej i aktywuje syrenę alarmową. Bardzo istotną aby centrala była świetnej jakości tzn: miała bardzo wyjść i wejść była znanej firmy dzięki czemu unikniemy psucia się. Kolejnym elementem alarmu są czujniki, możemy je potraktować jako własne oczy, które prowadzą sygnał kiedy wiązka czujnika zostanie zakłócona. Na rynku występuje wiele rodzai takich czujników jak np.: PIR – na podstawie detekcji promieniowania wykrywa ruch, działa na przedmiot osobę o innej temperaturze. Posiada on tzw. pasywną podczerwień Najczęściej można je zobaczyć w biurach i mieszkaniach. Należy do najpopularniejszych elementów systemu alarmowego, jednak czy fajnych powinniśmy znać jej funkcjonowanie aby wiedzieć gdzie ją zamontować. PIR+MW – budowa jego jest taka jak PIR zawsze posiada także mikrofale. Funkcjonują one na efekcie Dopplera. Powinno się zwrócić uwagę, że jest to urządzenie którego nagłe skoki temperatury nie przeszkadzają także nie włączają alarmu.

Czujka jest droższa oraz co istotne generuje mniej fałszywych alarmów. Czujnik otwarcia i zamknięcia drzwi – jest bowiem niezmiernie ważny punkt całego systemu alarmowego. Posiada kontaktron – umieszczany na skrzydle drzwiowym magnes- montowany jest na ruchomej części okna drzwi Jest umieszczany przy drzwiach i oknach a ich otworzenie wznieca alarm. Inne czujniki to np. czujnik akustyczny zbicia szyby, czujnik przeciwpożarowy, czujnik zalania i czujnik gazu. Kolejnym elementem niezmiernie istotnym jest urządzenie sterujące. To właśnie dzięki niemu możemy uzbrajać alarm lub go wyłączyć. Urządzenie sterujące łączy się z centralą alarmową. Ma ona zazwyczaj klawiaturę, która może być analogowa lub dotykowa- tutaj wszystko uzależnione jest od modelu i jego wartości. Tego typu urządzenie jest zwykle przy drzwiach wejściowych czyli np. w salonie. Musi być żebyśmy mogli szybko wstukać nasz pin np. po wejściu do domu. Powinno one być intuicyjne. Niektóre z urządzeń posiadają nawet 3 tryby pracy nocny, dzienny i standardowy. Kolejnym szczególnie istotnym punktem jest komunikacja. System może pisać smsy z informacjami o zagrożeniu.

Te wszystkie razem połączone urządzenia stanowią idealną ochronę własnego mieszkania prze potencjalnym niebezpieczeństwem i zniszczeniem mienia. Jednak czy to wystarczy? Coraz częściej systemy alarmowe stosuje się też na zewnątrz, aby potencjalnego intruza zniechęcić już na działce. W tym przypadku również jest kilka sposobów. Ważnym i może najistotniejszym składnikiem jest działanie alarmu w różnych warunkach atmosferycznych. Jest to szczególnie istotne aby tego rodzaju alarm pracował niezawodnie przy mrozach, ale i w upałach czy ulewach. Ochrona fizyczna domu może opierać się na z różnego typu urządzeń ale najlepiej jest je podzielić na dwie grupy: 1. czujniki obwodowe 2. czujniki ruchu Do pierwszej grupy czujników obwodowych najczęściej mocowanych używamy tzw czujników sejsmicznych, które reagują na wszystkie wstrząsy i zakłócenia podczas pokonywania bramy. Mają one zarówno zalety jak i wady. Zalety: 1 wykrywa drgania potencjalnych złodziei Wady: System okablowania nie jest wytrzymały na wody gruntowe Należy usuwać lód i śnieg z punktów podjazdu na jakiej znajduje się okablowanie.

Montowanie tego gatunku czujników powinno być z dala od zgiełku i od wszelakich fontann itp. które mogą zaburzyć jego sprawne funkcjonowanie System elektromagnetycznej detekcji ruchu są to kable rozłożone w ziemi na głębokości około25-30 cm w odległości od siebie około 2 m na placu strzeżonego obszaru.. Podłączone są one do specjalnych urządzeń nadawczo-odbiorczych. Pojawianie się bandyty powoduje zakłócenie pola magnetycznego w kablu co aktywuje alarm. Drugim jednak nieczęsto wiązanym ze względu na swoją wartość jest system alarmowy światłowodowy. Działają one na nacisk intruza i uruchamiają alarm. Zakopane są w glebie na kilku centymetrach. Drugi rodzaj to czujniki ruchu Musimy upewnić się że są one wyposażone w system podczerwieni i mikrofalowy system zmierzchu dzięki czemu możemy je zastosować bez problemu na domach. Musimy mieć na uwadze o zakupie czujników ruchu od znanych producentów, a nie najtańszych importowanych z Chin.

dobry system alarmowy

Dobry czujnik ruchu to koszt około 300 zł, a wiązka podczerwieni od 500-900 zł – tutaj wszystko uzależnione jest od zasięgu i liczby wiązek. Innym bardzo przydatnym mechanizmem zabezpieczającym posesje są kamery IP stawiane na domach. Film z tego rodzaju kamery możemy mieć zdalnie z dowolnego miejsca na świecie co jest znakomitym rozwiązaniem jak wyjedziemy na wakacje, i chcemy sprawdzić co dzieje się wokół firmie. Film z kamery może być także zapisywany na dysku. Czy warto instalować alarm samemu. Montaż alarmu w firmie wbrew pozorom nie jest trudny zawsze musimy mieć świadomość od czego zacząć. Przemyśleć gdzie powinny znajdować się czujniki, kurtyny itp. Nie mając doświadczenia możemy źle je rozmieścić, przez co alarm nie będzie pokrywała całego wnętrza lub zakupione przez nas czujniki nie będę spełniać naszych wymagań. Dlatego najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie fachowców, którzy pomogą nam wszystko dokładnie ustalić. Konfiguracja alarmu ponadto nie jest trudna ale i nie jest prosta. Jeżeli wydajemy to pierwszy raz możemy mieć z tym dużo problemów. Wybór już który alarm i czy będziecie montować go sami pozostawiam Wam.